História astronomických krúžkov v Galante siaha už do roku 1973. Ako prvý sa nielen deťom, ale aj starším nadšencom o astronómiu venoval pán Mgr. Ivan Molnár, ktorý viedol Okresný astronomický kabinet. Tak sa začala písať história astronómie v Galante …
Pána Ivana Molnára asi (23. 1. 1930 – 31. 5. 2012) väčšina astronomickej obce na Slovensku pozná ako dlhoročného vedúceho Okresného astronomického kabinetu (OAK) v Galante a odborníka, ktorý sa venoval zákrytom a zatmeniam.
V rokoch 1953 – 1957 študoval fyziku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, pracoval v Slovenskej ústrednej hvezdárni (Slovenskom ústredí amatérskej astronómie), ako učiteľ a riaditeľ základnej školy v Seliciach.
Ako zamestnanec ONV – odboru kultúry založil v roku 1973 OAK, kde pracoval až do roku 2010. Aktívne sa venoval popularizácii, centrom jeho záujmu bolo zákryty a zatmenia. Podieľal sa budovaní slovenskej pozorovateľskej siete (už v roku 1970 ich bolo 6). Vydával bulletin Astronomický spravodaj (6 x ročne od roku 1973) a odborno-metodické materiály.
Počítal topocentrické efemeridy, ktoré rozosielal záujemcom o pozorovanie – to všetko v čase, keď ešte počítače neboli…
Nezmazateľnú stopu zanechal aj v organizátorskej činnosti. Stál pri zrode Pomaturitného štúdia astronómie v Hurbanove (1969), prednášal kozmológiu, kozmogóniu, zatmenia a zákryty. Bol zakladajúcim členom a prvým tajomníkom SZAA (1970), zakladajúcim členom Slovenskej astronomickej spoločnosti (1959) a dlhoročným predsedom Sekcie zákrytov a zatmení. V redakčnej rade časopisu Kozmos pôsobil 14 rokov ako lektor bol pozývaný na semináre a konferencie, viedol astronomické krúžky a veľa času venoval práci s mládežou. Okrem astronómie mal rád literatúru a hudbu, hral na niekoľkých hudobných nástrojoch …
Ivan Molnár bol zvolený za čestného člena SAS pri SAV a SZAA, dostal niekoľko vysokých ocenení (Ministerstvo kultúry, Slovenská astronomická spoločnosť, Krajská hvezdáreň Hlohovec, Slovenské ústredie amatérskej astronómie). V roku 2009 za celoživotnú prácu mu bola udelení Medaila predsedu Trnavského samosprávneho kraja za prínos v oblasti šírenia astronomických poznatkov v Trnavskom kraji.
Prečo spomínam tohto významného astronóma, ktorý pracoval v takom malom mestečku akým je Galanta ?
Nuž bol to on, čo sa ako prvý začal venovať záujemcom o astronómiu aj spomedzi radov študentov Gymnázia (slovenského) v Galante (, ktoré získalo v roku 2005 čestný názov Gymnázium Janka Matúšku Galanta ). Bližšiu spoluprácu za školu s ním v roku 2000 nadviazala pani profesorka RNDr. Eva Kmeťová, ktorá tak založila náš astronomický krúžok. Spôsob činnosti aj organizácia krúžku sa menila, spočiatku pripravoval študentov aj sám pán Molnár. Neskôr, keď už nemal toľko síl, pripravovala žiakov už len pani profesorka Kmeťová.
Potom, čo OAK pozastavil svoju činnosť v roku 2010, pani profesorka Kmeťová chodila spolu so žiakmi na prednášky do Serede, kde sa venovali študentom po astronomicko-teoretickej stránke, ale p. Molnára nahradiť nevedeli …
Súčasná štruktúra a podoba krúžku sa zrodila medzi rokmi 2010 až 2011 a trvá až dodnes. Členom krúžku sa stal v tom období aj na žiadosť p.prof. Kmeťovej študent J.Jaroš (terajšia trieda Sexta), ktorý začal svoje skoro nadobudnuté vedomosti z astronómie pod vedením p. prof. Kmeťovej posúvať ďalej ostatným pribúdajúcim členom krúžku a krúžok začal znovu oživovať svoju niekdajšiu aktívnu činnosť v súťažiach. V súčasnosti má 5 aktívnych členov a ďalších, ktorí ešte možno pribudnú. Pani prof. Kmeťová zabezpečuje odborný dozor a kvalitu hlavne po fyzikálnej stránke (príklady) a drží ochrannú ruku nad krúžkom. Len vďaka nej, jediný astronomický krúžok v Galante, ktorý je ten náš, ešte stále nezanikol, ako tie v okolí (Sereď, Hlohovec a iné).
(časť informácii prevzatá z článku http://www.szaa.org/index.php/za-mgr-ivanom-molnarom.html)